C Vitaminin Önemi

C vitamini, son zamanlarda insanların hastalanmamak için alması gerektiğini düşündüğü vitaminlerden bir tanesidir. Özellikle kış aylarında grip, soğuk algınlığı, nezle ve farenjit olmamak için insanlar sürekli olarak c vitamini alma telaşındalar. C vitamini taşıyan birçok meyve ve sebze mevcut tabi, fakat bu aylarda özellikle turunçgiller tercih ediliyor. Portakal, greyfurt ve mandalina bunlardan birkaçıdır.

c vitamini
c vitamini

C Vitamini nasıl alınmalıdır?

Vitaminleri almak kadar nasıl alındığı da önemlidir. Çoğu insan pişirme, yıkama v.b. gibi konularda hata yaptığı için vitaminleri ya eksik almakta ya da tamamen yok etmektedir. Bu vitamin aslında kolay uçabilen, kaybolabilen bir vitamin olduğundan dikkat etmek gerekir. Mesela, C vitamini içeren meyveleri kestikten sonra hemen tüketmek gerekir. Bunun dışında bu vitamini içeren bir sebzeyi kaynattığımızda suyunu süzmemeli, mümkünse suyu ile birlikte tüketmeliyiz. Aksi halde suya geçen vitamin akıp giden su ile kaybolacaktır. Bazen suda bekletme ve yıkama şekilleri de önemlidir. Suda fazla bekleyen bir sebze veya meyvenin vitaminini kaybettiği durumlar mevcuttur. Sizde bu yanlışları hayatlarında gerçekleştirenlerdenseniz, değerinin yarısından fazla oranda vitaminleri kaçırmaktasınız demektir.

C vitamini insan sağlığı için gereklidir. Hastalıklardan korunmak için faydalıdır. Fakat tek başına bunu sağlar demek yanlış olur. Ama özellikle kış aylarında ve soğuk havalarda C vitamini almak sağlıklı kalmaya yardımcı olacaktır. Portakalın dışında kuşburnu, ıspanak, lahana, domates, maydanoz gibi sebze türünde de var olan C vitamini, vücut için önemlidir ve günlük olarak alınması gerekir.

Çocuklarda Vitaminin Önemi

Bu arada ben 5 yaşında bir çocuk babasıyım. Çocukluk döneminde vitamin alımı yetişkinlikte vitamin alımından farklıdır. Büyüme ve gelişme kendi başına bir enerji gerektirdiği için, buradaki vitamin ihtiyacı da fazlalaşmaktadır. Bu yüzden çocuklarda en çok üzerinde durulması gereken vitaminler A vitamini ve C vitaminidir.

vitamin önemi
çocuklarda vitaminin önemi

Vitamin A, genel dokuda gelişme sağladığı için mutlaka çocuk bedeni tarafından alınması gerekir. Vitamin C ise vücut direncini arttırdığı için ihtiyaç duyulan bir vitamin türüdür. Bu sayede çocuklar çeşitli hastalıklara karşı dirençli hale gelmiş olurlar. Bunun yanı sıra hastalandıklarında daha çabuk sürede iyileşme gösterir.

Vitamin İçeren Besinler Tüketilmeli

Anne ve babalar çocuklarına taze meyve ve sebze yedirmelidirler. Çünkü bu yiyeceklerdeki vitaminler ve mineraller onların gelişimine katkı sağlamaktadırlar. Meyvelerin sularının sıkılarak içilmesi, bazı sebzelerin çiğ halde tüketilmesi oldukça faydalı olacaktır.

Dikkat ediyorum, ülkemizde hiçbir anne baba çocuklarının kahvaltı tabaklarına meyve koymuyorlar. Oysa çocuklar kahvaltıda mutlaka bir çeşitte olsa meyve tüketmelidir. Bu meyvelerin ne olduğu çok önemli değildir. Önemli olan meyvenin mevsimsel olmasıdır. Ayrıca genetiği ile oynanmamış yani organik olan meyveler tercih edilmelidir. Uzmanlar bu konuda özellikle organik meyve ve sebzeye dikkat çekmekte ve uyarıda bulunmaktadırlar.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Can
Can
4 ay önce

Ben yaz kış fark etmeksizin C vitaminini taze meyve sularından almaya çalışıyorum. Haftada en az 3 gün, kahvaltıda taze meyve suyu içmeye çalışıyorum ya da akşam yatmadan 1-2 saat önce içeceğim kefire 1-2 taze meyve karıştırıyorum (blender’dan geçirip smoothie kıvamına getiriyorum). Bu sayede bağışıklığım güçlü, kolay kolay hasta olmam ve enerjik hissederim. C vitamini önemli 🙂