Endemi, Epidemi ve Pandemi arasındaki farklar

Endemi, Epidemi ve Pandemi; Corona/Covid19 tüm dünyayı sarsmaya devam ederken çok sık duyduğumuz kelimeler olmaya başladı. Bu tanımları, sağlık çalışanları dışında pek duymayan insanlar için biraz araştırma gereği hissettim.

Endemi nedir?

Endemi: Küçük çaptaki salgınlara verilen addır.  Bu salgınlar dünya genelinde bir tehdit oluşturmazlar ve yalnızca belirli bir bölgeyi etkilerler. Örneğin İngiltere’de, suçiçeği hastalığı endemik olmasına rağmen (popülasyonda sabit oranda), sıtma endemik değildir. 

Epidemi nedir?

Epidemi: Daha büyük çaplı salgınlara verilen addır. Bir ülkeyi etkileyecek düzeyde olur.
Epidemik hastalığa verilecek en doğru örnek sıtmadır. Afrika’da halkın büyük çoğunluğu sıtmaya yakalanmaktadır.

Pandemi nedir?

Pandemi: Corona Covid19 ile adından en çok söz ettiren salgındır. Dünyanın yarısından fazlasını neredeyse tümünü etkileyen salgınların genel adıdır.

Tarihteki Pandemiler:

Kara Veba
HIV/AIDS
İspanyol Gribi
Kolera
Tifo
Domuz Gribi
Covid19

Peki Pandemi nasıl ilan ediliyor?

Bir şeyin Pandemi olmasına karar veren mekanizma (WHO). Yani Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilan ediliyor. İnsandan insana kolay bir şekilde hızlıca yayılıyor olması önemli kriter.

Avrupa’da Sağlık sistemi fena çöktü

Dünyaya şöyle bir baktığımda, Amerika ve özellikle Avrupa’nın sınıfta kaldığını görüyorum. Yaşlı nüfus büyük bir etken olabilir fakat, insanların övüp bitiremediği Fransa, İtalya, İspanya Ebola’yla savaşan Afrika ülkelerine benziyor. Hastanelerin yetersizliği ve hasta seçimi yapmak zorunda kalan KOSKOCA Avrupa! Sağlık malzemeleri sıkıntısı çeken KOSKOCA ülkeler, Türkiye’den yardım talebinde bulundular.

Türkiye’de toplu taşıma araçları, yaş kısıtlamaları, halka açık mekanların kapatılması, kritik yerler sürekli polis tarafından denetleniyor. Belediyeler tarafından dezenfekte edilen sokaklar, el dezenfektanı ve ücretsiz maskeler. Bizim bu sınava gerçekten iyi hazırlandığımızı gösteriyor.

Avrupa Birliği ise aslında bir “Birlik” olmadığını ispatladı. Üye ülkeler birbirlerine yardım etmiyor.

Ekvator’da ise işler daha da farklı durumda. Sokakta yatan ölüleri toplayacak kimse yok. Sokakta yakılan cesetlerin görüntüleri basında yer aldı ne yazık ki. Hastane çalışanlarının; “Doktorlar hastaneye gelmiyor” haykırışları, çaresizliğin çok acı bir göstergesi.

Pandemi savaşında Türkiye’deki yetkilileri ve canları pahasına olağanüstü özveride bulunan sağlık çalışanlarını bir kez daha candan tebrik ediyorum.

Sağlık bakanlığı izolasyon sms ile ilgili yazımı Buradan okuyabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle