Google Ödüllü Anketler bizi izliyor

Merhaba,

Google’ın “Google Opinion Reward” yani “Ödüllü Anketler” uygulamasını 2017 Eylül ayından beri kullanmaktayım, Bu uygulamayı Google Play’de para harcamak için kullanabilirsiniz. Anketler genelde haftada 1 ya da 2 kere gelmekte.

Sizlere kendiniz hakkında sorular soruyor. En çok sorduğu sorular; “…” markasını biliyor musunuz? Kullandınız mı? ya da “…” mağazasını ziyaret ettiniz mi? En son ne zaman ettiniz? gibi. Bazen aynı soruyor defalarca sorabiliyor. O yüzden mümkün olduğunca doğru yanıt vermeye ya da yanlış cevap verseniz bile daha sonra yine aynı cevabı vermeye özen gösterin. Google resmen dürüstlüğünüzü sınamakta. Algoritma gariplik fark ettiğinde anket gönderimini durduruyor ya da çok düşük rakamlar vermeye başlıyor. Verdiğim karışık cevaplar neticesinde yaklaşık 1 yıl kara listeye alındım. Bir süre sonra anketler gelmeye devam etti.

Şuana kadar ki kazancım 64,87 TL. Buradaki kazancı ne yazık ki gerçek paraya çeviremiyorsunuz fakat Google Play Store’da uygulama satın alabilirsiniz. Ya da uygulama satın alırken biriktirdiğiniz kredileri de ekstra bonus indirim olarak kullanabilirsiniz.

Google Ödüllü Anketler bizi izliyor 3 google odullu anketler

İşin güvenlik tarafına bakarsak, Telefonunuzda Google uygulamaları olduğunu düşünüyorum. Youtube, Chrome vb. GPS açıkken zaten sizden Google (izin verdiğiniz takdirde) bilgileri çekiyor.

  • Eğer sizde konum geçmişinizi kapatmak istiyorsanız Buradaki adresi ziyaret etmenizi öneriyorum.

Yani siz X AVM’ye gittiğinizde bunlar Google’a raporlanıyor. “ulan google kebap yediğimi nasıl biliyor?”  O yüzden size ertesi gün “…” mağazasına gittiniz mi? gibi sorular gelmeye başlıyor.  Ya da son zamanlarda Youtube uygulamasından “…” tarzı müzikler dinlemeye başladınız. Aynı şekilde Google Ödüllü Anketler size seçenekler seklinde, içerisinde o tarzında olduğu klipler gösteriyor. Hangisi sizin ilginizi çekiyor? gibi sorular sormaya başlıyor.

Şimdilik risk teşkil edecek bir durum yok benim açımdan. Paranoyaklık seviyeniz ne kadar ilerideyse bu Ödüllü Anketler uygulaması kafanızı karıştırmaya başlayacaktır. Bu durumdaysanız zaten Google ile ilgili hiçbir şey kullanmayın. Şu ana kadar olmasa da, sorduğu soru biçimleri haddini aşmaya başladığında uygulamayı kaldırabilirsiniz.

Google Paranoyak mode: ON

https://myaccount.google.com/ adresine Google hesabınız ile giriş yapın.

Veri Kişiselleştirme sayfasından, Etkinlik Kontrolleri bölümüne gidin. Etkinlik Kontrolleri bölümünde; Web ve Uygulama Etkinliği, Konum Geçmişi, Cihaz Bilgileri, Konuşma ve Ses Etkinliği, YouTube Arama Geçmişi ve YouTube İzleme Geçmişi seçenekleri yer alacak. Bunları pasif hale alarak izlemeyi durdurabilirsiniz. Son olarak Reklam Ayarları bölümünde yer alan “Reklam Kişiselleştirme” seçeneğini pasif hale getirebilirsiniz. Şimdi Google düşünsün 🙂

Google Ödüllü Anketler bizi izliyor 4 google hesabım
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle