Kredi Skoru Nedir?

Kredi skoru, bankaların ve Kredi Kayıt Bürosu’nun (KKB) banka müşterileri hakkında finansal verilere dayalı olarak oluşturdukları özgeçmişe verilen skordur.


Kredi kullanmak isteyen banka müşterilerinin daha önceki mevcut ödeme, kredi kullanım, kredi veya kredi kartı başvurusu gibi etkenlere dayalı olarak belirli birimler tarafından kredi özgeçmişi oluşturulmaktadır. Bu veriler; KKB tarafından oluşturularak tek sistemde bütün bankalar tarafından görülmekle birlikte kişiler doğrudan bu veriler üzerinden kredi kullanımına uygunluk testine tabi olurlar.


Bazı bankaların tek kişiye kredi veriyor, diğerlerinin aynı kişiye kredi vermiyor olmasındaki en büyük etken; kredi skoru aynı olsa da bankaların kredi politikalarının farklı olmasıdır. Kişiler; bankalara kadar gidip kredi skoru araştırması yapmadan doğrudan kredi başvurusunda bulunduklarında hayal kırıklığı yaşayabilirler. Bu durumların mevcut olmaması için kredi skoru hesaplama yani kredi özgeçmişi oluşturma adına yapılmış olan programlardan yaklaşık kredi skoru öğrenilmekle birlikte bankaların verdikleri kredi skoru öğrenme hizmetinden de faydalanılabilmektedir.

Kredi skoru hesaplama işlemlerinde son yıllarda adres değişikliği, kişilerin bankalarla olan mevduat ilişkileri gibi faktörlerin de oldukça etkili olduğu bilinmektedir.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Bankalara kredi başvurusunda bulunan her bireyin öncelikle sayısal değerlerle oluşturulmuş puanlaması incelenmektedir. Kredi notu olarak adlandırılan bu puanlamanın düşük çıkması durumlarında kredi talepleri olumsuz sonuçlanmakta iken, yüksek olması durumunda ise kredi talebi onaylanmaktadır. Bankaların bu uygulamadaki asıl hedefleri ise her gün yapılmakta olan yüzlerce kredi başvurularını belirli bir sistematikte ele alabilmektir.

Kredi notu ise; bankalara kolaylık sağlayarak kredi başvurusunda bulunan bireylerin bankanın ön görmüş olduğu minimum kredibilite derecesinde olup olmadığı hakkında sayısal değerlerle fikirler vermektedir.

Kredi talebinde bulunan bireyin aylık net geliri, yaşı, mesleği, toplam iş deneyimi, öğrenim durumu, medeni hali, son işteki çalışma süresi, sahip olunan taşınmaz varlıkları ve ikamet ettiği adresi kredi notunu olumlu ya da olumsuz etkileyebilmektedir. Ancak bu puanlama sistemini en fazla etkileyen unsur ise kişinin kredi geçmişidir. Unutulmamalıdır ki bu kredi geçmişi yalnızca kişinin tek bankadaki geçmişini içermemektedir. Bu nedenle bankaların birleşerek kurmuş olduğu Kredi Kayıt Bürosu (KKB) sayesinde kurumsal ve bireysel müşterilerin bankalarla olan tüm geçmişi kolaylıkla kayıt altına alınmakta ve Kredi Kayıt Bürosu ayrı ayrı tüm verileri kaydederek kredi skorunu hesaplamakta ve bankalar bu skorları kolaylıkla inceleyebilmektedir.

Kredi talebinde bulunacak bireyler de kredi notunu sorgulayarak kendi kredi notlarını öğrenebilmektedirler. Kredi notu sorgulama işlemi ardından bireyler bankalarla olan çalışmalarını ölçen ve bu puanlamaya bağlı olarak kredi talebinin onaylanıp onaylanmayacağı hakkında fikir sahibi olabilmektedir.

Peki Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi notu nasıl sorgulanır sorusuna yanıt olarak ise; ilk olarak Kredi Kayıt Bürosu’nun resmi sitesi olan www.kkb.com.tr adresine girilmesi gerekmektedir. Siteye girişin ardından yönlendirilmeler de takip edilerek kayıt olunmalıdır. Sisteme kayıt olunmasının ardından artık tüm bankalarla olan tüm ilişkiler, borçlar, kara liste kaydı, gecikmiş kredi, kredi kartı ya da çek ödemeleri takip edilebilmektedir. KKB’nin internet sitesinde bulunan Findeks bölümünden de üyelik işlemi yaparak sorgulamada bulunabilirsiniz.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim
Kredi skoru ve Notumu Nasıl Öğrenebilirim

Kredi Kayıt Bürosu’na ait olan bu puanlama sistemi ile bireylerin bankalarla olan tüm çalışmalarını ifade eden notlar Türkiye’deki tüm bankalarla paylaşılmakta iken kişilere ortalama 6 TL tutarındaki bir ücretle tüm vatandaşların hizmetine sunulmaktadır. Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim diye düşünen kişiler Kredi Kayıt Bürosu’na yalnızca www.kkb.com.tr adresinden değil cep telefonlarından sms göndererek de ulaşabilmektedirler.

Bireyin cep telefonu yardımı ile Risk Raporu talebinde bulunabilmesi için, Findeks internet sitesine girin ve satın al butonuna tıklayın. Böylelikle TC kimlik numaranız ve telefon numaranızı yazarak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Telefonunuza bir sms gönderilecek ve bu sms yardımı ile işlemlerinizi tamamlayıp kredi notunuzun raporu size sunulacaktır.

Üçüncü bir kişiye ait risk raporunun talebi için; raporun talep edildiği kişi tüzel bir kişilik ise istenilen rapora teyit verebilmesi gerekmekte ve sisteme önceden üye olması gerekmektedir. Üyeliği bulunmayan kişilerin raporları sistemden sorgulanamamaktadır.

Ayrıca Findeks mobil uygulaması ile de kredi notu sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Öncelikle telefonunuza Fideks mobil uygulamasını indirin, daha sonra yeni üyelik oluştur butonuna tıklayın. Kişisel bilgilerinizi ve kullanmakta olduğunuz kart bilgilerini giriniz. Telefonunuza gönderilen sms kodu ile üyeliğinizi onayladıktan sonra üyeliğinize giriş yapın. Giriş ekranından çıkan sonuç ile kredi notunuzu görebilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Selim Çınar
Selim Çınar
4 ay önce

Artık e devletten de alınabiliyor diye biliyorum