VLC Chromecast Bağlantısı

VLC Açık kaynak ve kullanımı ücretsiz en popüler medya oynatıcılardan birisidir. Tercih edilme sebebi olarak; kodekleri indirmeye, kurmaya veya yapılandırmaya gerek kalmadan neredeyse her türlü ses ve video formatını desteklemesini söyleyebiliriz. Ayrıca, Chromecast desteği gibi diğer medya oynatıcılarda bulunmayan özellikleri de bulunmaktadır.

Chromecast son yıllarda kullanımı oldukça yaygınlaşan araçlardan bir tanesidir. Chromecast HDMI bağlantı noktası üzerinden TV’ye (veya herhangi bir ekrana) bağlanır ve farklı kaynaklardan video oynatılmasına izin verir. Yaygın kullanımı, mobil cihazdan TV’ye, özellikle SmartTV olmayan televizyonlara video göndermenize izin vermektir.

VLC oynatıcı ile bir filmi kablosuz olarak televizyonumuza göndermek için de kullanabiliriz.

VLC Chromecast Bağlantısında kaliteli bir setup için, Bilgisayarınızın kabloyla ağa bağlı olmasını önermekteyim. Chromecast ile Wi-Fi ağının 5 GHz’de bağlanmasını tavsiye ediyorum.

VLC içeriğini Chromecast ile bir TV’ye gönderme

Yapmanız gereken ilk şey, VLC player yüklemek tabi ki. Mümkünse en son sürümlerden birine sahip olduğumuzdan emin olun, çünkü Chromecast’in desteği sürüm 3.0’dan beri oynatıcıda olmasına rağmen, ilk başlarda çok kararsızdı.

VLC Player kurulumunu tamamladıktan sonra, oynatmak istediğimiz videoyu veya filmi doğrudan VLC Player vasıtasıyla başlatıyoruz. Video açıldıktan sonra, (durdurabiliriz) bir sonraki adım Chromecast’e göndermek olacaktır.

Bunu yapmak için, “Playback” menüsünden, “Gönderici”(Renderer) bölümünü seçiyoruz. VLC’nin bize, ortamda sahip olduğumuz Chromecast cihazları otomatik olarak gösterecektir.

VLC Chromecast
VLC Chromecast

Video otomatik olarak Chromecast’te oynatılmaya başlayacaktır.

VLC’yi uzaktan kontrol edin

Chromecast aracılığıyla PC’den bir TV’ye içerik gönderirken karşılaşılan sorunlardan biri, klavyeyi TV’ye aktaramamızdır. Bu gibi durumlarda akıllı telefonlarımızı kablosuz klavye mouse gibi kullanabiliriz. Hadi o uygulamalara bir göz atalım.

VLC Remote Free Android
Ücretsiz

VLC Remote Lite Apple
Ücretsiz

Bu programları kullanabilmek için VLC uzaktan kumandasını etkinleştirmeniz gerekmektedir. İngilizce kullandığım için bu şekil tarif etmek zorunda kaldım ama anlaşılmayacak bir durum söz konusu değil.

Preferences menüsünden , ” Show settings> all ” seçiyoruz. ”Main interfaces” bölümünde karşınıza çıkacaktır.

VLC Chromecast
VLC Chromecast

Bu şekilde, Chromecast aracılığıyla TV’ye bağlandıktan sonra, filmi duraklatmak, ileri sarmak, ses açıp kapatmak, hatta oynatma listesinde gezinmek için cep telefonumuzu kullanmamız yeterli olacaktır.

? İlginizi Çekebilir! ?

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle