Windows 10 Güncellemesi ile WiFi Hatası Nasıl Onarılır

Wifi hatası alıyorsunuz ve buradasınız. Hiç şüphe yok ki kablosuz ağlar hiç olmadığı kadar fazla. Elimizde Wi-Fi ile bağlanabilen birçok cihaz var. Bu, iyi bir kapsama alanı ve hıza sahip güçlü bir ağa sahip olmayı gerekli kılar. Bununla birlikte, bazen arızaya neden olan veya hatta bağlanamadığımız sorunlar ortaya çıkabilir. Bu yazıda Windows 10’u etkileyen bir konu hakkında konuşacağım. Wi-Fi bağlantı sorununun nasıl kolayca çözüleceğini açıklayacağım.

Windows’ta WiFi hatası nasıl düzeltilir?

Her zaman önerildiği gibi, sistemlerin güncelliğini koruması hayati önem taşır. (Buna, yaptığım sızma testlerinde çok kez şahit oluyorum. “Güncelleme eksikliğinden kaynaklı sisteme sızmak” gibi.) Bu şekilde sadece mevcut performans iyileştirmelerini dahil etmekle kalmıyor, aynı zamanda olası güvenlik sorunlarının da önüne geçmiş oluyoruz. Bilgisayar korsanları ya da birisine zarar vermek isteyen insanlar, belli güvenlik açıklarını kullanarak saldırıda bulunabiliyor. Bunun en büyük sebebi; güncellenmemiş işletim sistemleri.

Ancak, bazen güncellemeler sorunlara da neden olabiliyor. Çoğu kez driver (sürücü) kaynaklı güncellemeler, çalışan donanım parçalarında problemlere neden olabiliyor. Wifi hataları da bunlardan bir tanesi.

Windows 10’da son yayınlanan güncellemeden kaynaklı, wifi bağlantısını etkileyen bir sorunla karşılaştık. Bu sorun bir çok kullanıcıyı etkiledi ve bu sorun Wi-Fi ağına bağlanamamasına neden oldu. Microsoft konuyla ilgili yama yayınlamasına rağmen, kullanıcılar otomatik olarak bunu düzeltemediğini geri bildirim olarak paylaştı.

Bu düzeltme ekinin yalnızca son güncellemeden sonra Wi-Fi bağlantı sorunları yaşayan kullanıcılar tarafından yüklenmesi gerektiğini unutmayın. Microsoft, işletim sisteminin farklı sürümleri için güncelleştirmeyi yayımladı ve her birinin farklı bir düzeltme ekine ihtiyacı var.

Sorunu manuel düzeltmek için ne yapabiliriz?

Yapmamız gereken ilk şey Microsoft güncelleme kataloğu sayfasına girmek. Orada sürümümüze göre arama yapmamız gerekecek. Dikkate almamız gereken liste bu:

  • Windows 10 version 1909 (KB4554364)
  • Windows 10 version 1903 (KB4554364)
  • Windows 10 version 1809 (KB4554354)
  • Windows 10 version 1803 (KB4554349)
  • Windows 10 version 1709 (KB4554342)

Gördüğümüz gibi, yüklediğimiz Windows 10 sürümüne bağlı olarak farklı Patch’ler / yamalar mevcut. Sürümümüzün ne olduğunu bilmeli ve ardından ilgili güncelleme kodunu görmeliyiz. Bu güncelleme kodunu Microsoft web sitesinde görünen arama kısmında aramalıyız.

wifi hatası  KB4554364
wifi hatası KB4554364

Bu, örneğin Windows 10 1909 sürümünü kullanıyorsanız, Microsoft web sitesinde bulacağımız KB4554364 yamasını yüklememiz gerekeceği anlamına gelir. Bu güncellemeler, bahsettiğimiz hatanın çözümünden başka bir şey değildir. 30 Mart’ta lanse edildi.

Son birkaç gün içinde Windows 10’da Wi-Fi’ye bağlanma konusunda sorun yaşayan ve işletim sistemini en son sürüme güncelleyen tüm kullanıcılar bu adımları denemelidir. Büyük olasılıkla, bu güncelleme hataya neden oldu ve sorunu düzeltmek için her sürüme karşılık gelen yamayı kurmalıyız.

Ne tür bir işletim sistemimize sahip olduğumuzu seçmemiz gerektiğini unutmayın. Yani, göreceğimiz gibi, bize 32 ve 64 bit sürümünü ve sunucu sürümünü gösterecek. Sistemimize uygun olanı indirmemiz gerekecek. Bu hata Home, Pro veya Server sürümünün kullanıcılarında ortaya çıkabilir.

Düzeltme yaması indirildiğinde, onu çalıştırmamız ve normal şekilde yüklememiz gerekir. Daha sonra bilgisayarı yeniden başlatmanızı ve böylece sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol etmenizi öneririz ve artık normal olarak Kablosuz ağa bağlanabiliyoruz.

Kısacası, Windows 10’da Wi-Fi bağlantısıyla ilgili sorunlarımız var, wifi hatası alıyorsak işletim sistemini yakın zamanda güncellediysek, sorun sadece bu yamayı yükleyerek çözülebilir.

Daha çok ipuçları için buradan devam edin 🙂

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle