Windows Mu Güvenli Mac Mi?

Yeni bir bilgisayar almak isteyen neredeyse her kullanıcı, Windows mu güvenli Mac mi, Windows ve Mac karşılaştırma gibi birçok konuda bilgi araştırması yapıyor. Eğer siz de iki işletim sistemi tercihinde kararsız kaldıysanız; bu içeriğimize göz atarak her iki işletim sisteminin de artılarını ve eksilerini öğrenebilirsiniz. Ek olarak iki işletim sisteminin de özelliklerini öğrendikten sonra; güvenli olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Bilgisayar denilince akla ilk gelen işletim sistemleri Mac yani Macos ve Windows’tur. Elbette yalnızca bu iki işletim sistemi değil, birden fazla işletim sistemi bulunmakta. Fakat kullanım sayısı en fazla olan Windows ve Mac karşılaşması; birçok kişi tarafından merak konusu.

Windows Mu Güvenli Mac Mi
Windows Mu Güvenli Mac Mi

Kurulum Deneyimi

Bu iki işletim sistemi de, kullanıcılara oldukça basit bir kurulum süreci imkanı tanıyor. Fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, her iki işletim sisteminde de hesap açmadan kullanılabilmesi.

Lakin Mac bilgisayarınızda hesap açtığınız takdirde diğer bilgisayarınızdaki kişisel belgeleriniz, otomatik olarak bilgisayarınıza senkronize edilebiliyor. Ek olarak hesap açtığınız takdirde donanım listesinde yer alan bütün sürücüler otomatik olarak tanınıyor ve kuruluyor.

Donanım Seçenekleri

Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarda onlarca donanım seçeneği bulunurken; Apple sistemlerinde çok iyi donanımlar kullanılsa da çeşitlilik bakımından Windows’un bir tık altında kalıyor. Bunun yanı sıra Windows, çevre bileşenleri, ekran kartı, işlemci ve depolama üniteleri gibi donanımsal özelliklerle çok daha esnek seçeneklere ve özelliklere sahip.

Üçüncü Parti Yazılım Uyumluluğu

Her iki işletim sisteminde de hizmet ve yazılım konusunda oldukça gelişmiş. Fakat Windows işletim sistemi özellikle iş uygulamaları ile ön planda olurken; Mac ise yaratıcılık ve üretkenlik alanında daha ön planda oluyor.

Dahili Uygulamalar

Windows ve Mac, kurulum sonrasında bir dizi yüklü uygulama ile geliyor. Fotoğraf ve video görüntüleme yazılımlarından internet tarayıcılarına; ses kayıt programlarından mail sistemlerine kadar birden fazla seçenek mevcut. Fakat Windows’a nazaran Mac, çok daha detaylı ve kaliteli bir video düzenleme programı – yazılımı ile geliyor.

Windows Mu Güvenli Mac Mi?

Gelelim işin can alıcı kısmına. Tüm bu özellikler ve bileşenler bir araya getirildiğinde; açık kaynak kodlu olan Windows, elbette ki Mac’den çok daha fazla tehditlere açık durumda.

Güvenlik açıklarının yanı sıra; 3. Parti uygulamaların kolaylıkla yüklenebildiği Windows, Mac’e nazaran biraz daha az güvenilir.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Aktif Sohbet Odaları
Aktif Sohbet Odaları
5 ay önce

Bir İphone kullanıcısı olarak tabi ki MAC diyeceğim, ama onda da gerçekten sıkıldım artık dediğim güvenlik nedenleri var, ama Windows da bunları yapıyorken sonuçta oda güvenliğe önem veriyor MAC de ayrı bir güvenlik sağlaması bana mantıklı gelmiyor, bence her ikisi de aynı kurallar üzerinden işletilmeli 🙁