Windows’ta Dosyaları Şifrelemek için En İyi Programlar

Windows’ta Dosyaları Şifreleme fikri son kullanıcı için pek tercih edilmeyen bir durumdur. Aslında önemsenmez. Ama ekstra güvenlik isteyen kullanıcılarda mutlaka olacaktır. Verilerimizi güvende tutmak için bilgisayarımızı düzgün bir şekilde korumalıyız. Fakat birisi bilgisayarımıza erişmeyi başarırsa, tüm bu bilgiler tehlikeye girer. Dosyaları şifrelemek için bir yöntem ya da yazılım kullanmazsak, Bilgisayarımıza erişen herkes herhangi bir engel olmadan tüm içeriğine erişebilir.

Verilerimizi korumanın en iyi yolu: Dosyaları Şifrelemek

Bir dosya şifreleme işlemi sonucunda (fotoğraf, belge veya herhangi bir dosya) algoritmadan oluşan içeriğe dönüşecek, böylece okunamaz ve anlaşılmaz olacaktır. Bu şekilde, birisi dosyayı açmaya çalışırsa ve karşılık gelen parolaya (veya şifre çözme anahtarına) sahip değilse, orijinal içeriğe erişemeyecektir.

Şifreleme Türleri

İki farklı şifreleme türü bulabiliriz. 

Simetrik Şifreleme: Tek bir anahtara dayanan şifreleme türüdür. Veriyi şifrelemede kullanılan anahtar aynı zamanda çözümleme amacıyla da kullanılır.

Asimetrik şifreleme: İki anahtar bulunduran şifreleme yöntemidir. Genel Anahtar (Public Key) ve Özel Anahtar (Private Key) olmak üzere iki adet anahtar içerir.

Windows’ta Dosyaları Şifrelemek için En İyi Programlar:

Bitlocker

Bilinen en iyi programlardan biri BitLocker‘dır. Bu program tek tek dosyaların şifrelenmesine izin vermez. Bir sürücüyü BitLocker ile şifrelediğimizde, tüm içeriği şifrelenir. Bilgisayarın bağlantısını kestiğimiz zaman veriler gizlenir ve şifreye sahip olmadığımızda erişmek imkansız olur. Verileri şifrelemek için XTS-AES algoritmasını kullanır.

Windows'ta Dosyaları Şifrelemek için En İyi Programlar
Windows’ta Dosyaları Şifrelemek için En İyi Programlar: Bitlocker

VeraCrypt

Truecrpyt programının devamı olan önemli bir dosya şifreleme programıdır. Veracrypt, dosyalarımızı bir parola ile şifreleyerek korumaktadır. Flash bellek gibi harici cihazlarımızda da kriptolama işlemini yapabilmektedir. BitLocker’ın yaptığı gibi her türlü sürücüyü şifrelememize izin verir (Windows sürücüsünü bile şifreleyebiliriz) diğer yandan güvenli sanal sabit sürücüler oluşturmamıza izin verir.

https://www.veracrypt.fr/en/Downloads.html bu adresten kurulum dosyasını indireilirsiniz.

Windows'ta Dosyaları Şifrelemek için En İyi Programlar:
Windows’ta Dosyaları Şifrelemek için En İyi Programlar: VeraCrypt

AES Crypt

AES Crypt ile bir dosyayı birkaç tıklama yaparak, sorunsuz veya kurulum gerektirmeden kullanabilirsiniz. Windows, macOS ve Linux için kullanılabilen bu program, işletim sistemimizin içerik menüsüne entegre edilmektedir. Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) algoritmasıyla 256 bit şifreleme uygulamamızı sağlar.

https://www.aescrypt.com/ adresinden programı indirebilirsiniz.

Windows'ta Dosyaları Şifrelemek için En İyi Programlar: AES Crypt
Windows’ta Dosyaları Şifrelemek için En İyi Programlar: AES Crypt

WinRAR, 7Zip veya Herhangi bir arşiv sıkıştırıcı

Bir şifreleme programından ziyade, hepimizin elimizde olan dosyalarımızı korumanın hızlı bir yolu bir dosya sıkıştırıcı kullanmaktır. WinRAR, WinZip, 7Zip veya PeaZip gibi dosyaları sıkıştırmaya yarayan programların, verileri bir şifre ile korumamıza izin veren bir işlevi vardır.

Cryptomator

Cryptomator açık kaynak bir programdır. Bulut tabanlı dosya saklama programıdır.  Bu program kullanacağınız buluta bağlı olarak özel bir klasör oluşturmanızı sağlayacaktır. Tüm verileriniz 256-bit AES algoritması kullanılarak şifrelenecek ve şifrelenince buluta gönderilecektir.

https://cryptomator.org/ adresinden programı indirebilirsiniz.

Windows'ta Dosyaları Şifrelemek için En İyi Programlar: Cryptomator
Windows’ta Dosyaları Şifrelemek için En İyi Programlar: Cryptomator

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle