WordPress Yorum Alanından Site Adresi Nasıl Kaldırılır?

WordPress yorum alanından url kaldırma ile ilgili bir yazı paylaşmak istedim. WordPress sitelerimiz çok sık Spam Bot’lar tarafından ziyaret ediliyor. Bunları engellemek için bir çok yöntem tabi ki mevcut. Şahsen ben siteme yapılan güzel mantıklı yorumlarda, yorum yapan kullanıcının web sitesini yayınlamasına izin veriyorum. Tabi bunu çokta abartmamak gerekiyor. Her postun altında onlarca link gezmesi, çok fazla dış link çıkışı olduğu için site otoritenize anti SEO etkisi yapacak ve site otoritenizi olumsuz yönde etkileyecek. Spam Bot’lar ile başınız cidden belada ise bu işin en temizi, web sitenizdeki yorum bölümünden URL yani web sitesi alanını kaldırmak.

Sitesini kimse tabiki de bir backlink çöplüğüne dönüştürmek istemez. Bundan dolayı WordPress yorumlarını süzgeçten geçirerek onaylamak ilk etapta gerekli. WordPress yorum eklentinizde captcha kullanımı da bir nebze spamleri durduacaktır.

wordpress yorum url
wordpress yorum url

 Akismet eklentisi spam yorumların önüne geçiyor.

WordPress yorum alanından url kısmını kaldırma

Akismet eklentisi spam yorumların önüne geçiyor olsa da alternatif olarak bu kodu kullanarak yine çözüm sağlayabilirsiniz. WordPress yorum alanından url adresi kaldırmak için eklenti de kullanabilirsiniz, fakat ben burada eklentisiz kısaca nasıl yapabileceğinizden bahsetmek istedim.

function wpb_disable_comment_url($fields) {
unset($fields['url']);
return $fields;
}
add_filter('comment_form_default_fields','wpb_disable_comment_url');

Yukarıdaki kodu, Görünüm – Tema düzenleyici kısmına gelerek functions.php dosyasının içerisinde <?php ?> arasına ekleyebilirsiniz.

Kodu değiştirmeden önce yedek almanızı öneririm.

 

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
eankara jeneratör
eankara jeneratör
4 ay önce

yazı faydalı oldu, web siteme uyguladım. wordpress konusunda yayınlarınızın devamını bekliyoruz..